Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

2 maja, 2020 0 przez Doradca Personalny

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce wpiszą w działanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na złe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy toż sprawić.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną działać w procesie 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z wyników do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w obecny rób pieniądze, bo nie było mechanizmu zmuszającego użytkownika do zwrotu środków. Dzięki tej odmianie w grupy przypadków otrzymamy je nawet w ruchu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego klientowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było słonecznej i prostej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienci, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie wypowiadał swój bank lub WZROST o tym fakcie. Obecny będzie uznawał 3 dni na poinformowanie odbiorcy o braku i konwencjach braku zwrotu środków w procesie 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie prowadzony na indywidualny rachunek techniczny, co gwarantuje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w procesie 1 dnia codziennego będzie dawał je na konto klienta. Jeżeli w zgodę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w procesie 30 dni, bank lub KROK będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych klientowi.

– Umożliwi to silne dochodzenie prawa na możliwości sądowej. Podstawę prawną mieć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest potrzebne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy znaczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do ostatniego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo koszty połączone z procesem.

Impulsem do wykonania proponowanych kolei stanowiły problemy zgłaszane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w punktu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Czy polecasz